İstanbul'un en kıymetli bölgesinden yatırım tüyoları
Holl Gayrimenkul ‘ün kurucu ortağı ve gayrimenkul danışmanı Melih Tatlıcı, Boğaziçi bölgesini Hurriyetemlak.com okurları için değerlendirdi.
 
H.E: Son dönemde Beşiktaş ilçesinde en çok talep gören bölgeler hangileri?
M.T: Bebek, Arnavutköy ve Etilerin manzara gören kısımları.
H.E: Bu bölgelerin geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
M.T: Boğaz iki kıtanın birbirini bu kadar net gördüğü dünya üzerinde ki nadir yerlerden teki ve hem bu ülke vatandaşlarının hem de Yabancıların oturmak istediği bölgeler arasında birinci sırada sayabiliriz. Boğaz hattında ( ön görünüm bölgesinde )  yeni bina yapımının ( tarihi eser yenilemeleri dışında) mümkün olamamasından dolayı arzı oldukça düşürmekle beraber, talep her zaman yüksek olarak devam etmektedir. Boğaz hattının geri görünüm olan kısımlarında ise çok fazla kaçak yapılaşma bulunmakla birlikte ilerleyen süreçte bunlar yeni ve akıllı ev mantığına sahip siteler ile donatılmaktadır. Boğaz her sene değerini %10-15 arttırarak devam ettirmekte. Boğaz Öngörünüm de bulunan binaların ( Tarihi Eser yenilemeleri hariç ) en yenileri 1986 yılı öncesidir, bu durumda en yeni binanın 28 yıllık olduğunu ve o zamanın teknolojisine göre yapıldığını ön görürsek, bu binaların renovasyonu için çıkartılacak yeni bir kanun ile tüm Boğaz Ön Görünüm Bölgesinin değerini arttıracağı gibi tüm dünyaya pazarlanmasını da kolaylaştıracaktır ( Turizm ve Yabancılara Mülk Satışı açısından).
H.E: Boğaziçi'ndeki konutların fiyatları ve fiyat artışı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
M.T: Yıllık bazda %10-15 oranında bir artış söz konusu fakat bu durum Boğazda çok eski bir yeri alıp yenilediğinizde ve satışa çıkartmanız durumunda daha yukarılara çıkmaktadır. Boğazda evlerin belli bir metre kare fiyatı bulunmamakla beraber her semte, sokağa ve gördüğü manzaraya göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.
H.E: Yeni binalarda ve eski binalarda fiyat farkı  ne şekilde oluyor ?
M.T: Boğazda yenilenmiş bina ile eski bina arasında fiyat farkı oldukça fazla olabiliyor fakat eski binanın manzarası yeniye göre daha güzel ise fiyatı daha yüksek olabilmekte.
H.E: Boğaziçi’nde sıfır konut ve ikinci el konuta olan talebi kıyaslar mısınız?
M.T: Boğazda yeni konutlar genelde Geri Görünüm Bölgesinde ve site şeklinde olmakta genelde küçük çocuklu aileler çocuğun kendi yaşlarında daha fazla arkadaşı olması neticesin de sosyalleşmesi için ve aktiviteli site isteyen müşteriler tercih etmekteler,  eski binaların bulunduğu Ön Görünüm Bölgesini ise manzarası ve Eski İstanbul mahalle yaşantısını sevenler genelde satın almakta ya da kiralamaktalar. Ama şu bir gerçek ki yenilenmiş ya da yeni binalar daha çok talep edilmekte ve daha hızlı işlem gerçekleşmekte.
H.E: Boğaziçi’ne olan talep daha çok büyük konutlara mı, küçük konutlara mı?
M.T: Boğaz da genelde arayış 120 den ufak olmayan dairelere, müstakiller de ise bu rakam 200 – 250 m2 ufak olmayan evler için geçerli.
H.E: Bölgede lüks konutları almak mı, kiralamak mı daha karlı sizce?
M.T: Boğaz hattında lüks konutu alayım ve kiraya verip kira getirisi ile değerinin geri dönüşünü sağlarım derseniz, yanılırsınız çünkü Boğaz da malın değer artışı, kira getirisinden her zaman daha caziptir.
© 2013 Holl Gayrimenkul Ltd. Şti. Tüm hakları saklıdır. Kopyalama yapılamaz !
English
Facebook Twitter Boğaz Haritası
İletişim
Basında Biz
Ana Sayfa
Öne Çıkan Portföyler
Projeler
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
Ekibimiz
Emlak Sözlüğü