TOKİ, İSTİNYE’DE 3.2 MİLYAR DOLARLIK PROJE YAPABİLİR
İMKB’nin İstinye’de yer alan 240 bin metrekarelik dev arsasının TOKİ’ye devredilmesiyle yapılacak konutların metrekare fiyatı 10 bin doların altına inmeyecek. Bu durumda 3.2 milyar dolarlık bir proje ortaya çıkabilecek.
 
İMKB’nin İstinye’deki arsasının TOKİ’ye bedelsiz devredilmesiyle ilgili karar gözleri burada yapılabilecek projeye çevirdi. Bu arsalardan gelecek geliri eğitime aktarması gereken TOKİ’nin de lüks konutlar yaparak daha çok gelir elde etmesi bekleniyor.
Genelde düşük ve orta gelirlilere konut yaptığı bilinen TOKİ, aslında çok lüks projeler de hayata geçirebiliyor. TOKİ, elindeki arsaları direk satabildiği gibi hasılat paylaşımı projeler de gerçekleştiriyor. TOKİ’nin İstanbul Altuniza’de ve Florya’da lüks projelerin yanı sıra Ankara’da da benzer projeleri bulunuyor. TOKİ’nin arsa satışlarını ise genelde Emlak Konut GYO’ya yapıyor. Bu arsaları TOKİ’den satın alan Emlak Konut GYO da hasılat paylaşımı projeleri gerçekleştirebiliyor.
 
Komşusu emsal olacak
TOKİ’nin, İstinye’deki arsaya örnek teşkil eden projelerinden bir tanesi bu arsanın hemen yanında bulunuyor. List İstinye adındaki projede konutların metrekarelerinin satış fiyatları 8 bin dolar seviyesinde. 28 dönümde yapılan bu projede 5 katlı 14 blokta 150 daire bulunuyor.
HOLL Gayrimenkul’den Melih Tatlıcı’dan edindiğimiz bilgilere göre İMKB’nin İstinye’deki 240 bin metrekarelik arsası çok değerli bir noktada bulunuyor. İMKB arsasının List İstinye projesinden çok daha iyi bir manzaraya sahip olduğuna işaret eden Melih Tatlıcı, “İMKB’nin arsası, List İstinye’nin yan tarafında kalıyor ve ondan daha çok daha iyi manzarası var. Bu nedenle fiyatları çok daha yüksek olacaktır” dedi.
 
‘Kentte boş alan kalmadı’
İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe, kamunun elindeki değerli arsaların TOKİ'ye verildiğini anlatarak, "Sadece alınan paraya bakılıyor. O araziyi imara açmak çok ciddi sorunlar getirecek. Bu kentte boş alan kalmadı. Kentin ulaşımı ve trafiği yürünemez bir noktaya ulaştı. Alınan paralar kente verilen zararı karşılamaz. Kente kat kat daha fazla zarar veriyoruz. Sonuçlarıyla konuyu değerlendirmek lazım" dedi.
 
Melih Tatlıcı, TOKİ’nin özel sektörle birlikte burada çok lüks bir proje yapması durumunda çok iyi bir gelir elde edebileceğini anlatarak, şunları söyledi:
 
Fiyat emsale göre artacak
“İMKB arsası geniş biçimde Boğaz’ı görüyor. Orada çok lüks bir proje yapılırsa konutlar metrekaresi 10 bin doların üstündeki fiyatlara rahatlıkla satılabilir. Arsanın 160 bin metrekaresinin bir emsalle imara açılacağı düşünülürse ve konutlar metrekaresi en az 10 bin dolardan satılırsa 1.6 milyar liralık bir ciro oluşur. Arsada 2 emsale göre imar verilirse miktar 3.2 milyar dolara çıkabilir. Zaten bölgede Sabancıların da bir projesi var ve orada da fiyatlar 10 bin dolar seviyesinde.”
 
‘Boğaziçi imara açılacak’
Melih Tatlıcı, İMKB arsasının Boğaziçi ön görünümünde yer aldığını belirterek, “2013 başlarında Boğaziçi İmar Kanunu’nda değişikliklerin yapılması gündemde. Bu durumda arsa imara açılabilecek ve çok daha değerli hale gelecek. Zaten TOKİ’nin imar yapma yetkisi var. Boğaz’da en son 1987 yılında bina yapılmış. Bir çoğu eski ve depreme dayanıksız. Güçlendirme de yapılamıyor. Bu nedenle imar yasasında değişikli olacak. Bu da İMKB’nin arsasını çok daha değerli kılacak” değerlendirmesini yaptı.
© 2013 Holl Gayrimenkul Ltd. Şti. Tüm hakları saklıdır. Kopyalama yapılamaz !
English
Facebook Twitter Boğaz Haritası
İletişim
Basında Biz
Ana Sayfa
Öne Çıkan Portföyler
Projeler
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
Ekibimiz
Emlak Sözlüğü